Skip to content →

Dokumentacja

Zanim jakieś urządzenie zostanie wprowadzone do masowej produkcji, musi zostać przygotowana do niego dokumentacja techniczno-ruchowa (DTR). Taka dokumentacja powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje do wyprodukowania i uruchomienia danego produktu.

Udało mi się taką dokumentację do Elwro 800 Junior zdobyć. Nie było łatwo, walczyłem o nią jak lew. Z tego miejsca chcę podziękować Zbigniewowi, który zgodził się z tą dokumentacją rozstać, a także Adamowi za przesłanie kserokopii, zanim zdobyłem oryginał. Pozwoliło mi to na uruchomienie dwóch komputerów i zlutowanie kabla do stacji dysków.

Z tego co udało mi się ustalić były dwa tomy. Mimo usilnych poszukiwań nie znalazłem jeszcze tomu pierwszego. Jeżeli ktoś z Was odwiedzających stronę ma jakieś informacje na temat Tomu I, bardzo proszę o kontakt.

Tom drugi DTR

Na drugi tom składa się 27 kart, zadrukowanych w większości dwustronnie, oprawionych w tekturową okładkę. Na stronach formatu A3 (13 kart) znajdują się głównie rysunki i schematy oraz obrazy płytek drukowanych, a także schematy lutowania okablowania do komputera (sieć Junet, kabel do drukarki, stacji dysków, monitora oraz kabel RGB). Na stronach formatu A4 (14 kart) znajdują się opisy techniczne do rysunków, a także specyfikacja konstrukcyjna (lista elementów) wraz z ilościami.

Na kartach formatu A3 znajdują się ramki opisowe z informacją, kto konstruował, opracował, rysował, sprawdził oraz kto zatwierdził dany rysunek. Możemy odczytać nazwiska osób odpowiedzialnych za dany etap pracy. Widnieje także odręczny podpis osoby oraz data.

W dokumentacji przewijają się nazwiska konstruktorów: Konstanty Szczęsny, Paweł Krysztofiak, H. Mieszczeriaków, Marek Lamecki, M. Sowiński, J. Buława, M. Kukulski, M. Pelc; opracowujących: Konstanty Szczęsny; rysowników: E. Szumińska, M. Pelc, W. Traczuk, H. Mieszczeriaków; sprawdzających: T. Kultys, R. Rudzik, kontroli technicznej: A. Borowik, S. Konopko, A. Dudowa, W. Nieścior, kontroli norm: J, Sawicki, R. Zak, R. Stępień, zatwierdzających: J. Markowski, wzornictwa: B. Hadyński.

Należy zaznaczyć tutaj, że to tylko nazwiska występujące w dokumentacji. Osób pracujących przy tym projekcie było znacznie więcej, o czym napiszę później.

Skan dokumentacji znajdzie się wkrótce w dziale do pobrania.

Kategoria: Dokumentacja