Skip to content →

Edytor Dysków v1.0

Nowy rok rozpoczął się intensywnie. Nigdy nie myślałem, że społeczność używająca komputera Elwro 800 Junior, dzięki stronie internetowej i profilowi na facebooku tak prężnie będzie działać. A już nigdy na myśl mi nie przyszło, że ktoś napisze specjalnie dla użytkowników Elwro 800 Junior program, dzięki któremu będzie można przeglądać i edytować zawartość dyskietek. Oddaję zatem głos Szymonowi Rosłowskiemu, który w paru słowach omówi co udało mu się do tej pory stworzyć. Jak sam stwierdza jest to wczesna wersja rozwojowa.

„Program ten jest narzędziem pozwalającym generować i edytować pliki z obrazami dyskietek, przeznaczonych do komputera Elwro 800 Junior. Program ten powstał głównie dlatego, że bardzo mało jest oprogramowania dostepnego na Juniora i kiedy już udało nam się wykopać kilka dyskietek z oprogramowaniem, nie mogliśmy znaleźć oprogramowania, które pozwoliłoby nam przejrzeć ich zawartość bez nagrywania obrazu na dyskietkę. Zaczynając od prostego prototypu zbudowalilśmy przeglądarkę, na bazie której powstał ten manager.

 Jest to pierwsza iteracja. Chyba  jako pierwsi podchodzimy do problemu, więc mogą pojawić się błędy, zwłaszcza przy próbie obsługi dyskietek niekompletnych, bądź z brakującymi sektorami. Wprawdzie umieściliśmy cały zestaw procedur, które mają na celu jak najgłębszą weryfikacje, a nawet próbę odbudowy zepsutych dysków, ale jak wiadomo, ciężko jest przewidzieć każdy scenariusz, także na tą chwilę mamy to co mamy.
 
Z pewnością przy kolejnych wersjach będziemy starać sie usuwać potencjalne problemy, jak również dodawać nową funkcjonalność. 
 
Program ten generuje obrazy, które mogą być nagrane na jakąkolwiek dyskietkę 3.5” w formacie DD, czyli 720KB, 80 ścieżek, dwie głowice, 9 sektorów na ścieżkę, 512 bajtów na sektor.”
Ja dodam od siebie jeszcze tylko tyle, że jeżeli macie jakieś sugestie dotyczące działania programu, nowych funkcji lub też pomysły na nowe, wysyłajcie je za pomocą formularza kontaktowego lub wiadomościach na profilu facebook.
 

Kategoria: Komputery